Zabezpieczenia

Tyl­ko pieniądz jest władcą całego świata” – Publiusz Syrus

Pieniądz był i będzie celem pożądania każdego człowieka, ale nie każdy chce go zdobyć uczciwie. Fałszowanie pieniędzy jest z nami od powstania pierwszej monety. Fałszowanie pieniędzy – przestępstwo polegające na podrabianiu lub przerabianiu pieniędzy. Dlatego też powstały zabezpieczenia banknotów, które chronią pieniądz przed podrobienie. Pierwszą taką ochroną jest rodzaj materiału z jakiego jest wykonany pieniądz, czy to metal dla monet lub papier, plastiki, polimer z którego wykonuje się banknoty. Specjalna, tajna receptura papieru, nadająca specyficzne cechy wytrzymałościowe i optyczne. Oczywiście na każdym banknocie musi być wydrukowany odpowiedni nadruk tutaj pojawia się kolejne zabezpieczenie czyli grafika pieniądza. Nasz Polski złoty posiada kilka prostych ,ale nie zawodnych zabezpieczeń.Pokażemy to na przykładzie 100 zł.

100_awers100_rewers

Na banknocie o nominale 100 złotych umieszczono portret króla Władysława II Jagiełły. W tle po jego obu stronach znajdują się stylizowane elementy ornamentyki gotyckiej.

Stronę odwrotną zdobi Orzeł Biały na tarczy herbowej z nagrobka króla. Poniżej tarczy umieszczono hełm, płaszcz krzyżacki oraz dwa miecze nawiązujące do zwycięskiej bitwy pod Grunwaldem w 1410 roku. Z lewej strony tarczy widnieje zarys zamku krzyżackiego w Malborku.

Zabezpieczenia to:

  • znak wodny z cyfrowym oznaczeniem nominału widoczny pod światło na niezadrukowanym polu (1),
  • rozeta płynnie zmieniająca kolor ze złotego na zielony (3),
  • korona w owalu, której pełny obraz tworzy się podczas oglądania banknotu pod światło (4),
  • wyczuwalne przy dotyku, także dla osób niewidomych, oznaczenia nominału, portret władcy, godło RP, podpisy Prezesa i Głównego Skarbnika NBP.

Od kwietnia 2014 roku NBP wprowadziło kilka nowoczesnych zabezpieczeń:

1. Wzbogacony znak wodny

Podczas oglądania banknotu pod światło widać znak wodny przedstawiający wizerunek władcy oraz cyfrowe oznaczenie nominału „100”.
Pole znaku wodnego nie jest zadrukowane.

2. Nitka zabezpieczająca

Podczas oglądania banknotu pod światło widać pionową, ciemną linię z cyfrowym oznaczeniem nominału „100” i skrótem „ZŁ”, widocznymi również w odbiciu lustrzanym. Krój liter mikrotekstu został zmodyfikowany. Nitka zabezpieczająca została umieszczona w strukturze papieru.

3. Rozeta zmieniająca kolor (farba zmienna optycznie)

Wraz ze zmianą kąta patrzenia kolor rozety płynnie przechodzi ze złotego w zielony.

4. Uzupełniający się druk obustronny (recto-verso)

Elementy graficzne znajdujące się na obu stronach banknotu oglądane pod światło uzupełniają się i tworzą pełny obraz – koronę w owalu.

5. Patrzenie pod kątem (efekt kątowy)

W zależności od kąta patrzenia z prawej strony portretu władcy widać koronę lub cyfry oznaczenia nominału „100”, z lewej zaś słowne i cyfrowe oznaczenia nominału, a pomiędzy nimi skrót „NBP”.

6. Mikroskopijne napisy

Mikrodruki to czytelne jedynie w powiększeniu napisy umieszczone zarówno na przedniej, jak i odwrotnej stronie banknotu.

7. W ultrafiolecie

W promieniach UV widać kwadrat z cyfrowym oznaczeniem nominału „100” i skrótem „ZŁ”, serię i numer banknotu oraz inne wybrane elementy.

Przydatne video o zabezpieczeniach złotego:

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s